You are currently viewing Pedagog radzi w temacie maseczek

Pedagog radzi w temacie maseczek

  • Post category:Aktualności

Drodzy „stojedynkowi” Uczniowie!

Od dzisiaj obowiązuje nas wszystkich noszenie maseczek w miejscach publicznych. Zapoznajcie się z radami pani pedagog.

Poniżej znajdziecie również filmiki z łatwym i krótkim instruktarzem jak zrobić proste maseczki w domu.

  1. Bez maszyny do szycia – czyli tylko materiał igła i nić:
  2. Wersja dla całej rodziny, z maszyną do szycia:

Drodzy „stojedynkowi” Rodzice!

Od 16 kwietnia wszyscy obowiązkowo wychodząc z domu zakładamy maseczki. Nie wszystkie dzieci są w stanie zrozumieć zaistniałą sytuację, więc noszenie maseczek jest dla nich nowym i dziwnym zjawiskiem. Mogą nie zgadzać się na założenie maski, dodatkowo wszelka ingerencja w obrębie twarzy może powodować stres i zachowania opozycyjne. Szczególny problem może pojawić się u dzieci z zaburzeniami rozwojowymi, ponieważ bardzo często borykają się z zaburzeniami integracji sensorycznej. Nadwrażliwość dotykowa może powodować nieprzyjemne doznania w obrębie twarzy podczas zakładania i noszenia maseczki przeciwwirusowej.

Podsuwamy kilka pomysłów – Jak zachęcić dziecko do noszenia maseczki, która będzie niezbędna przy każdym wyjściu?

  1. Postarajmy się o wykonanie maseczki z naturalnego, przyjemnego a zarazem ochronnego materiału. Maseczka powinna być idealnie dopasowana do twarzy dziecka, by nie powodowała zbędnego ucisku lub uwierania.
  2. Warto też uszyć lub zmodyfikować zakupioną maseczkę pod preferencje i zainteresowania dziecka – doszyć/dokleić wizerunek ulubionego bohatera z bajki, zakupić maseczkę w ulubionym kolorze.
  3. Rozmawiajmy z dzieckiem o obecnej sytuacji, oczywiście nie wzbudzając niepotrzebnego lęku. Zwróćmy uwagę dziecka na inne osoby podczas spaceru, które też noszą maseczki.
  4. Nagradzajmy dziecko za noszenie maseczki – chwalmy słownie za wspólne wyjście, dla dziecka jest to nowa sytuacja do której musi się dostosować.
  5. Aby dziecku było raźniej wykonajmy maseczkę dla ulubionego pluszaka, maskotki, lalki, zabawki.
  6. Starajmy się wychodzić z dzieckiem w maseczce na początku na kilka minut, by mogło powoli przyzwyczajać się do materiału i doznań dotykowych podczas noszenia maski.
Udostępnij ten wpis na: